Prelegenci 2014

MBienkowskiMarek Bieńkowski
Najwyższa Izba Kontroli

Prawnik, urzędnik państwowy, generał brygady Straży Granicznej, Komendant Główny Straży Granicznej w latach 1997–2001, Komendant Główny Policji w latach 2005–2007.

Ukończył studia prawnicze w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Po studiach pracował jako prawnik w kurii biskupiej w Szczecinie. W latach osiemdziesiątych działał w opozycji. Był doradcą Mariana Jurczyka. Od 1993 pracował w Straży Granicznej. W latach 1993–1996 był komendantem oddziału Straży Granicznej w Szczecinie. W latach 1996–1997 był zastępcą Komendanta Głównego, a w latach 1997–2001 Komendantem Głównym Straży Granicznej. Po odwołaniu ze stanowiska Komendanta Głównego Straży Granicznej pracował jako doradca w Najwyższej Izbie Kontroli (2002–2005). 3 listopada 2005 powołany na stanowisko Komendanta Głównego Policji. 9 lutego 2007 podał się do dymisji. Od 10 lipca 2007 prezes firmy Orlen Ochrona Sp. z o.o. W 2008 powrócił do pracy w Najwyższej Izbie Kontroli, od sierpnia 2008 do lutego 2009 pełnił obowiązki dyrektora delegatury NIK w Lublinie. Obecnie jest dyrektorem Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego NIK.

ChandlerAndy CHANDLER
senior vice president, Fox-IT

Andy Chandler prawie 25 lat związany z sektorem technologii i bezpieczeństwa IT, w tym prawie dziesięć lat w wojsku. Dziś zarządza w Fox-IT zespołem Cyber Intelligence, InTELL oraz rozwiązaniem spółki o nazwie DetACT. 

PrzemyslawDebaPrzemysław DĘBA
Orange Polska

dyrektor Bezpieczeństwa Systemów Teleinformatycznych, Infrastruktura IT i Bezpieczeństwo Teleinformatyczne Orange Polska

Bezpieczeństwem Teleinformatycznym w Orange Polska dowodzi od dwóch lat. Sprawił, że organizacja spojrzała na ten aspekt swojego działania z zupełnie innej perspektywy. Zwolennik „wyjścia do ludzi” z bezpieczeństwem IT: zarówno w kwestii edukacji i budowy świadomości bezpieczeństwa (w jasny sposób dla przeciętnego internauty), poprzez dostarczanie klientom końcowym potrzebnych i zrozumiałych dla nich usług, skończywszy na wykorzystywaniu budowanych przez kilkanaście lat kompetencji Orange Polska dla bezpieczeństwa klientów instytucjonalnych.

W Orange Polska (wcześniej TP) od 1992 roku. Doświadczony menedżer, ekspert w zakresie sieci telekomunikacyjnych, konsultant w regionie AMEA. Twórca i wieloletni dyrektor Centrum Zarządzania Usługami (SMC) Orange Polska, bezkompromisowy jeśli chodzi o bezpieczeństwo klientów Orange Polska.

Haertle

Adam HAERTLE
ISACA

Kierownik ds. bezpieczeństwa informatycznego w UPC Polska. Odpowiedzialny za zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony informacji, w szczególności danych osobowych abonentów oraz tajemnicy przedsiębiorstwa, wykrywanie i eliminowanie nadużyć zarówno korporacyjnych jak i abonenckich, współpracę z organami ścigania, funkcjonowanie mechanizmów kontrolnych w obszarze IT oraz ich zgodność z obowiązującymi regulacjami. W latach 2008 – 2009 członek Zarządu ISACA Polska, obecnie członek zarządu Cloud Security Alliance Polska. Autor nagrodzonych prezentacji na konferencjach Secure oraz SEMAFOR. Posiada kwalifikacje CISA i CRISC.

Kochanowski

Krystian KOCHANOWSKI
ComCERT.pl

Specjalista bezpieczeństwa teleinformatycznego, członek zespołu ComCERT.PL, który świadczy usługi z zakresu reagowania na incydenty teleinformatyczne. Na swoim koncie ma udział w ważnych projektach bezpieczeństwa IT, takich jak tworzenie laboratorium dla analizy złośliwego oprogramowania dla podmiotów Administracji Państwowej czy stworzenie ćwiczeń dla członków zespołów reagujących na zlecenie Agencji ENISA. Uczestnik ćwiczeń Cyber Europe 2014, w których zespoł ComCERT.PL zajął pierwsze miejsce (ponad 100 uczestników z całej Europy).

PiotrKonieczny

Piotr KONIECZNY
Niebezpiecznik.pl

Od 9 lat pomaga największym polskim i zagranicznym firmom w zabezpieczaniu sieci oraz serwisów internetowych. Absolwent Glasgow Caledonian University. Pracę w branży IT rozpoczął w brytyjskim oddziale Philips Electronics. Założyciel Niebezpiecznik.pl, firmy doradczej konsultującej projekty informatyczne pod kątem bezpieczeństwa oraz popularnego serwisu o bezpieczeństwie teleinformatycznym funkcjonującym pod tą samą nazwą

YLeguesseYonas LEGUESSE
Expert in Network and Information Security at ENISA

Yonas Leguesse is an Expert in Network and Information Security at ENISA. His main interests are: Android reverse-engineering, Android and web development. He is also a home automation hobbyist.

LucasMaurits LUCAS
InTELL Business Director, Fox-IT

Maurits Lucas jest szefem InTELL, zespołu Cyber ​​Intelligence Fox-IT. Prowadzi także portal, który informuje klientów Fox IT InTELL o zagrożeniach cybernetycznych w czasie rzeczywistym. Maurits posiada tytuł magistra w dziedzinie informatyki z Delft University of Technology. Zajmował różne stanowiska w zakresie bezpieczeństwa IT na przestrzeni ostatnich 13 lat.

LackiBorys ŁĄCKI
Bothunters.pl

Od ponad 10 lat związany z bezpieczeństwem IT. Jest autorem kilkudziesięciu prelekcji na branżowych konferencjach m.in. SECURE, Atak i Obrona, Internet Security Banking, SecureCON, SEConference, SekIT, Open Source Security. Specjalista zajmujący się testami penetracyjnymii. Od 6 lat tropi cyberprzestępców czyhających na nieświadomych użytkowników, a o swoich spostrzeżeniach informuje i ostrzega na łamach bloga www.bothunters.pl.

ValeryMilmanValery MILMAN
CyberArk

Aktualnie Valery jest wiodącym Inżynierem CyberArk odpowiedzialny za region Europy Wschodniej, specjalizującym się w bezpieczeństwie kont uprzywilejowanych.
Przed podjęciem współpracy z CyberArk, Valery pełnił rolę technicznego kierownika projektu. Podczas działań w obrębie bezpieczeństwa narodowego, współpracy z agencjami rządowych i dużymi instytucjami finansowymi na całym świecie. Valery zgromadził dużą wiedzę i doświadczenie z obszaru infrastruktury krytycznej i bezpieczeństwa różnych aspektów organizacyjnych, systemów informacyjnych i komunikacyjnych.

MajMirosław MAJ
Prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń

Wiceprezes spółki ComCERT SA, której jest współzałożycielem. Wcześniej przez 15 lat związany był z NASK, kierował zespołem CERT Polska. Na co dzień blisko współpracuje z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa podejmując tematy z dziedziny ochrony infrastruktury krytycznej. Zaangażowany w wiele inicjatyw i projektów na rzecz bezpieczeństwa w sieci. W 2012 roku współorganizował i koordynował merytorycznie pierwsze w Polsce ćwiczenia z ochrony w cyberprzestrzeni – Cyber-EXE Polska 2012 kontynuowanych w roku 2013 i planowanych na rok 2014. Aktywnie uczestniczył w budowaniu nowych CERT-ów w Polsce i zagranicą (w tym polski i gruziński CERT rządowy oraz polski CERT wojskowy). Koordynował NATO-owski projekt CLOSER, dzięki któremu powstało wiele nowych CERTów w krajach postsowieckich (m.in. w Gruzji, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanie). Od wielu lat bardzo blisko współpracuje z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA). Jest autorem wielu materiałów szkoleniowych z zakresu bezpieczeństwa IT wykorzystywanych w kraju i zagranicą.

FNowakFilip NOWAK
IBM

Konsultant ds. bezpieczeństwa informatycznego w IBM. Wspierając firmy z listy Fortune 500 jest odpowiedzialny za reakcję na incydenty bezpieczeństwa oraz budowę efektywnych procesów detekcji włamań. Praca ta łączy monitorowanie bezpieczeństwa sieci oraz przeprowadzanie badań nad nowymi rozwiązaniami i metodami analizowania zdarzeń. Autor publikacji na temat obronności informatycznej, wykładów i szkoleń wewnętrznych. Stale zmotywowany rozszerza swoją wiedzę w obszarze detekcji zagrożeń i informatyki śledczej.

Osojcapsd

Dawid OSOJCA
ComCERT.pl

Specjalista bezpieczeństwa teleinformatycznego, członek zespołu ComCERT.PL, który świadczy usługi z zakresu reagowania na incydenty teleinformatyczne. Na swoim koncie ma udział w ważnych projektach bezpieczeństwa IT, takich jak tworzenie laboratorium dla analizy złośliwego oprogramowania dla podmiotów Administracji Państwowej czy stworzenie ćwiczeń dla członków zespołów reagujących na zlecenie Agencji ENISA. Uczestnik ćwiczeń Cyber Europe 2014, w których zespoł ComCERT.PL zajął pierwsze miejsce (ponad 100 uczestników z całej Europy).

LPalkmetsLauri PALKMETS
Expert in network and information security at ENISA

Lauri Palkmets is an expert in network and information security at ENISA. He has been active in the area of training and exercises for a while, and his main interests are artifact analysis and incident response. Before joining the agency he was working for Estonian Defence Forces as head of Cyber Incident Response Capability.

MOstrowski

Michał OSTROWSKI
FireEye

Michał Ostrowski od ponad 10 lat związany jest z branżą bezpieczeństwa IT. Pracuje w FireEye na stanowisku menadżera ds. sprzedaży w regiony Europy Wschodniej. Posiada szeroką wiedzę na temat współczesnych rozwiązań bezpieczeństwa, a także doświadczenie we współpracy w tym obszarze z największymi firmami w Polsce. Jest absolwentem Wydziału Nauk Ekonomicznych UW.

Piekarski

Cezary PIEKARSKI
Deloitte Polska 

Senior Manager w Deloitte Polska, odpowiada za zespół Security & Privacy. Współpracuje przede wszystkim z klientami z sektora finansowego oraz telekomunikacyjnego koordynując usługi o charakterze technicznym oraz zarządczym. Posiada kwalifikacje certyfikowanego audytora systemów informatycznych CISA, certyfikowanego specjalisty bezpieczeństwa systemów informatycznych CISSP, certyfikowanego menedżera bezpieczeństwa informacji CISM. Ponadto utrzymuje szereg certyfikatów
technicznych oraz związanych z zarządzaniem projektami (m.in. PMP). Doświadczony dydaktyk – przeprowadził ponad 100 kursów i warsztatów z zakresu teorii i praktyki ochrony informacji, zarządzania systemami informatycznymi, bezpieczeństwa w cyklu rozwoju oprogramowania oraz audytu informatycznego. Współtwórca i wykładowca studiów podyplomowych „Zarządzanie bezpieczeństwem informacji” w Szkole Głównej Handlowej.

TPietrzyk

Tomasz PIETRZYK
Fire Eye

Tomasz Pietrzyk od ponad 10 lat rozwija w praktyce swoją pasję związaną z różnymi obszarami bezpieczeństwa IT. Aktualnie pełni rolę Menadżera zespołu Inżynierów Systemowych w regionie Europy Wschodniej w firmie FireEye. Zajmuje się doradztwem technicznym w doborze i budowie rozwiązań do ochrony przed zaawansowanymi atakami. Jego głównym punktem zainteresowań są rozwiązania działające w warstwie sieci. Tomasz wykorzystuje każdą okazję aby rozwijać swoją wiedzę w tym obszarze. Tomasz ukończył Elektronikę na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Posiada także tytuł MBA. W wolnym czasie pasjonuje się siatkówką, wspiera lokalną drużyną siatkówki i docenia zalety jazdy na rowerze.

MPyznar

Maciej PYZNAR
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Ekspert w obszarze ochrony infrastruktury krytycznej. Specjalista w zakresie wykorzystania metod oceny ryzyka w projektowaniu bezpieczeństwa oraz organizacji ćwiczeń sprawdzających przygotowanie organizacji do działania w warunkach zakłóceń. Absolwent Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej oraz Studium Bezpieczeństwa Narodowego Uniwersytetu Warszawskiego. Na co dzień  główny specjalista w Wydziale Ochrony Infrastruktury Krytycznej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, gdzie zajmuje się działaniami planistycznymi i programowymi w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej.

ERzeszutko copyElżbieta RZESZUTKO
Politechnika Warszawska, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych

Asystent naukowo-dydaktyczny na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Jest również uczestniczką studiów doktoranckich na kierunku Telekomunikacja. Jej zawodowe zainteresowania obejmują bezpieczeństwo teleinformatyczne, steganografię sieciową oraz sieci bezprzewodowe. Bierze udział w europejskim projekcie FP7 GOLDFISH, gdzie zajmuje się komunikacją SNMP w sieciach bezprzewodowych. Wystąpienia na konferencjach branżowych : SECURE 2010, 2012, Third International Conference on Multimedia Information Networking and Security 2011, Shanghai, XXVII Krajowe Sympozjum Telekomunikacji i Teleinformatyki KSTiT 2011,  Networks 2010, 14th International Telecommunications Network Strategy and Planning Symposium,

MSiedlarzMarcin SIEDLARZ
Symantec Security Response Singapore

Marcin Siedlarz jest analitykiem w firmie Symantec w oddziale w Singapurze. Prowadzi badania ataków ukierunkowanych oraz globalnych zagrożeń i grup hackerskich. Zawodowo rozpoczął swoją przygodę z bezpieczeństwem IT w Rządowym Zespole Reagowania na Incydenty komputerowe, gdzie zetknął się z problematyką obrony przed szpiegostwem komputerowym. W wolnym czasie zajmuje się rozwijaniem narzędzi do automatycznej analizy i korelacji informacji o zagrożeniach.

MariuszStawowskiMariusz STAWOWSKI
CLICO

Dr inż. Mariusz Stawowski, odpowiada za rozwój strategii biznesowej oraz zarządzanie Działem Usług Profesjonalnych w firmie CLICO. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie w prowadzeniu projektów i audytów bezpieczeństwa. Posiada certyfikaty CISSP i PRINCE2 Practitioner. Jest instruktorem prowadzącym oficjalne seminaria (ISC)2. Otrzymał tytuł doktora nauk technicznych w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie za pracę w dziedzinie analizy i projektowania zabezpieczeń sieciowych systemów informatycznych. Jest autorem wielu artykułów w polskich i zagranicznych magazynach IT oraz 6 książek o tematyce bezpieczeństwa IT.

ZSzmigieroZbigniew SZMIGIERO
Customer Technical Professional – IBM Security Systems

Posiada 11-letnią praktykę w projektowaniu, wdrażaniu, zarządzaniu projektami, a także wsparciu sprzedaży rozwiązań zarządzania tożsamością. Specjalista w zakresie zarządzania tożsamością i dostępem, systemów wysokodostępnych (HA), zarządzania środowiskami pamięci masowych oraz integracją danych osobowych i aktywami (assets). Legitymuje się certyfikacjami: Sun Microsystems, Cisco, ITIL, Prince2, Veritas, IBM.

ATargoszAndrzej TARGOSZ
PROIDEA

na codzień pracuje w Fundacji Wspierania Edukacji Informatycznej PROIDEA. Jest architektem i współorganizatorem, wraz z zespołem Fundacji PROIDEA, jednych z największych w Polsce, cyklicznych konferencji technicznych tj: CONFidence, Java Developers’ Day oraz PLNOG. Jest także współtwórcą konferencji meetBSD, które organizował w latach 2004 i 2005. W Fundacji dodatkowo zajmuje się prowadzeniem szkoleń z zakresu sieci i bezpieczeństwa teleinformatycznego, kierowaniem projektów i wdrożeniami sieciowymi. Sieci i bezpieczeństwo z nimi związane są jego pasją od 2000 roku. Jest założycielem i liderem Poland OWASP Chapter – lokalnego przedstawicielstwa organizacji promującej bezpieczne programowanie.

WWiewiorowskiWojciech WIEWIÓROWSKI
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych

Doktor nauk prawnych. Początkowo redaktor, a następnie wydawca w wydawnictwach prawniczych. Następnie wykładowca w Gdańskiej Wyższej Szkole Administracji, a od 2003 r. adiunkt i kierownik Pracowni Informatyki Prawniczej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2006 r. w administracji publicznej. Od 2008 r. dyrektor Departamentu Informatyzacji w MSWiA. Od 2010 r. członek Rady Archiwalnej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek Polskiego Stowarzyszenia Prawa Europejskiego, mediator w Sądzie Polubownym ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji, sekretarz Komitetu Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności, członek Komitetu ds. rozwiązań interoperacyjnych dla europejskich administracji publicznych przy Komisji Europejskiej (Komitet ISA), członek rady programowej kwartalnika „Czas Informacji – Prawo nowych technologii. Informacja w administracji i gospodarce”, członek rady programowej „Kwartalnika Naukowego Prawo Mediów Elektronicznych”. Autor wielu opracowań, publikacji i wykładów z dziedziny ochrony danych osobowych, prawa nowych technologii, informatyzacji oraz informatyki prawniczej. Naukowo zajmuje się przede wszystkim polskim i europejskim prawem nowych technologii, przetwarzaniem i bezpieczeństwem informacji, rolą systemów informacji prawnej, informatyzacją administracji publicznej, podpisem elektronicznym oraz zastosowaniem sieci semantycznej i ontologii prawniczych w porządkowaniu informacji prawnej.

OYılmazOğuz YILMAZ
Labris Networks

Oğuz Yılmaz is the CTO of Labris Networks, the Cyber Warfare Company. For the last 12 years, during his career within Labris Networks, he lead biggest network security team in Turkiye and actively developed several network security products in UTM and DDOS Mitigation domains. He achieved first Common Criteria EAL4+ certification in Turkey and Labris has become one of 12 CC EAL4+ certified perimeter security product in the world. Having more than 3000 enterprise customer, Labris has added security incident handling expertise with HARPP DDOS CERT and provided this experience with Harpp DDOS Mitigation product line as CERT service to distinguished customers and CERT channel partners in EMEA region. He currently works as CTO of Labris Networks and manages product development, research activities and university relations. He presented on ICT security subjects in several numbers of conferences in the last 15 years. He currently holds CISSP and is a member of IEEE.