Prelegenci 2016

Mikko HYPPÖNEN                      KEYNOTE

Chief Resource Officer, F-Secure 

Mikko Hypponen jest weteranem cyber-wojen i Dyrektorem ds. Badań w F-Secure. Pisał o swoich badaniach dla wydawców takich jak New York Times, Wired and Scientific America oraz wykładał na uniwersytetach Stanford i Cambridge.

Obserwuj Mikko na Twitterze:

MikkoHypponenSCS

John MATHERLY                     KEYNOTE

Shodan.io

John Matherly jest kartografem internetowym, mówcą oraz założycielem Shodan, pierwszej na świecie wyszukiwarki urządzeń łączących się z Internetem. Drukarki, kamery internetowe, elektrownie i nie tylko zostały wykryte wraz z upływem czasu, a ujawnienia te zmieniły sposób, w jaki bezpieczeństwo i prywatność w Internecie są obecnie postrzegane. Już teraz Shodan wykrywa telewizory, telefony komórkowe, światła uliczne, przemysłowe systemy kontroli, zakłady przemysłowe jak i różnego rodzaju sprzęt gospodarstwa domowego. W miarę jak świat staje sie coraz bardziej połączony coraz więcej urządzeń zdolnych łączyć się z Internetem jest dodawanych do puli każdego dnia. W ciągu ostatnich kilku lat, był wspominany w wiadomościach na  CNBC, CNN Money, Bloomberg, Washington Post, Forbes, Time i wielu innych.

Obserwuj Johna na Twitterze:

https://twitter.com/achillean

JohnMatherlySCS

Aaron CHERRINGTON                    KEYNOTE

FireEYE

Aaron Cherrington od 4 lat jest głównym analitykiem wywiadu w FireEye. Ma 10-letnie doświadczenie w projektowaniu systemów dla wywiadu cyberbezpieczeństwa oraz bezpiecze systemów. Przedtem Aaron służył jako oficer wywiadu ds. Operacji prowadzonych w sieciach komputerowych, oraz szef działu w United States Cyber Command, Joint Task Force Global Network Operations, Intelligence Advanced Research Projects Activity (IARPA), Defense Intelligence Agency, a także jako badacz ds. Cyberbezpieczeństwa w departamencie energii w Pacific Northwest National Laboratory. Publikował rozlegle, głównie na niejawnych lub zamkniętych kanałach, ale przyczynił sie jak autor do raportu Mandiant’s APT1 który przypisywał specjalnym oddziałom chińskiej armii kradzież własności intelektualnej międzynarodowych korporacji.

Aaron.Cherrington

Robert KOŚLA                     KEYNOTE

Microsoft 

Microsoft Europe, dyrektor Sektora Bezpieczeństwa Narodowego i Obronności na Region Europy Środkowej i Wschodniej. Od 1994 r. w Urzędzie Ochrony Państwa, najpierw w Wydziale Badań Rozwoju i Wdrożeń Biura Szyfrów (następnie Biura Bezpieczeństwa Łączności i Informatyki). W latach 1998-2002 zastępca dyrektora Biura Bezpieczeństwa Łączności i Informatyki UOP, a w latach 2002-2006 zastępca dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego (DBTI) Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Kierował pionem akredytacji bezpieczeństwa teleinformatycznego nadzorując m.in. prace Laboratorium Ochrony Kryptograficznej, Laboratorium Ochrony Elektromagnetycznej i Laboratorium Ochrony Fizycznej DBTI ABW. Współautor koncepcji budowy środków ochrony informacji niejawnych oraz krajowego schematu badań i certyfikacji tych środków (m.in. z wykorzystaniem kryteriów ITSEC, Common Criteria oraz kryteriów krajowych). Współautor projektu ustawy o podpisie elektronicznym.

W latach 1998-2008 reprezentował Polskę w Komitecie Bezpieczeństwa Teleinformatycznego NATO, następnie NATO Information Assurance Sub-Committee (SC/4). Współautor dyrektyw i zaleceń technicznych opracowanych przez grupy robocze Komitetu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego NATO. W latach 2006-2008 zastępca dyrektora ds. systemów SIS i VIS Władzy Wdrażającej Programy Europejskie MSWiA, gdzie pełnił funkcję krajowego lidera projektów włączenia organów administracji publicznej do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS1+, SIS II) i Systemu Informacji Wizowej (VIS). Absolwent Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, kierunek systemy informatyczne, specjalizacja: systemy operacyjne czasu rzeczywistego.

 Robert-Kosla-Microsoft

Marcin ADLER

DGT

Związany z firmą DGT Sp. z o.o. od ponad 12 lat. Swoją karierę zawodową rozpoczął od stanowiska konsultanta handlowego. Następnie awansował na stanowisko menadżera produktowego, gdzie wraz z grupą inżynierów budował i wprowadzał na rynek systemy rejestracji rozmów – rejestratory NetCRR i NetCRR2. Po kilku latach został mianowany na stanowisko zastępcy dyrektora Biura Rozwoju i zajął się rozwojem systemów do analizy sygnalizacji GSM w sieciach operatorów komórkowych – Analizatory Sygnalizacji DGT 1112 Option+. Aktualnie piastuje stanowisko dyrektora ds. Projektów Strategicznych i koordynuje prace nad następną generacją urządzeń do analizy danych w sieciach optycznych – DGT IP-TAP oraz Platforma DGT RMP. Posiada doświadczenie w prowadzeniu złożonych projektów, m. in. systemy rejestracji rozmów dla sieć hal MakroCash&Carry , banku PKO BP oraz Polskiej Grupy Energetycznej, systemy analizy sygnalizacji dla T-Mobile i Orange, projekt Wielofunkcyjnego Routera Dostępowego DGT RGW VDSL2 dla Orange, a także doświadczenie w budowaniu strategii produktowej oraz rozwoju produktów.

Ma 37 lat i jest absolwentem Instytutu Organizacji i Zarządzania, Wydziału Zarządzania, Uniwersytetu Gdańskiego. Prywatnie mąż i tata dwójki dzieci. W wolnych chwilach lubi czytać książki, a ze sportów preferuje bieganie, jazdę na rowerze oraz nurkowanie z akwalungiem.


photo_MA

Artur BARANKIEWICZ

Orange Polska, kierownik Wydziału ICT Business Alignment

W branży bezpieczeństwa IT od 2000 roku. W 2005 r. przejął odpowiedzialność za zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa teleinformatycznego Telekomunikacji Polskiej S.A. Inicjator szeregu nierzadko spektakularnych działań bezpośrednio wpływających na bezpieczeństwo użytkowników polskiego internetu, w tym blokady portu 25 dla użytkowników Neostrady (redukcja spamu z polskich adresów IP o 99%) oraz wprowadzenie BGP Blackholingu (odcięcie dostępu centralnie sterowanych botnetów do sieci TP). Brał udział we wprowadzaniu pakietów bezpieczeństwa oraz darmowych narzędzi bezpieczeństwa dla klientów usług dostępu do internetu, oferowanych przez Telekomunikację Polską S.A.
Odpowiedzialny za zespół, obsługujący incydenty bezpieczeństwa, który otrzymał akredytację CERT US i tym samym prawo do używania prestiżowej nazwy CERT, co pozwoliło na zmianę nazwy z ABUSE TP na TP CERT. To druga tego typu jednostka w Polsce i wciąż jedyna w naszym kraju w strukturach operatora telekomunikacyjnego. Jako przedstawiciel największego polskiego operatora telekomunikacyjnego w kwestiach bezpieczeństwa teleinformatycznego bierze aktywny udział w pracach legislacyjnych, wspierając działania, związane z tworzeniem prawa krajowego i unijnego.
Od stycznia 2013 odpowiedzialny m.in. za ofertę usługową dla klientów zewnętrznych oraz budowę świadomości bezpieczeństwa IT (m.in. poprzez publikacje na Blogu Technologicznym Orange – http://blog.orange.pl/technologiczny/).

ABarankiewicz

Kamil BASAJ

Zajmuje się analizą przestrzeni informacyjnej poprzez identyfikowanie operacji informacyjnych, dezinformacyjnych i technik manipulacji stosowanych w „wojnie informacyjnej” toczącej się w przestrzeni mediów społecznościowych i polskojęzycznych serwisach www.

K.Basaj

Beata BIAŁY

NATO Strategic Communications Centre of Excellence

Tłumacz literatury, pisarka, menadżer, urzędniczka służby cywilnej. Przed swoja pracą jako urzędniczka służby cywilnej pracowała jako menadżer w polskich mediach (zastepca CEO w jednej z wiodących codziennych grup publicystycznych i jako zastępca dyrektora Programu 1 Polskiego Radia. Jako urzędniczka służby cywilnej pracowała najpierw w Polskim Ministerstwie Transportu gdzie odpowiadała za sprawy związane z EU, a potem w Polskim Ministerstwie Obrony Narodowej, gdzie pełniła rolę dyrektora departamentu Public Affairs. Była odpowiedzialna za stworzenie struktury StratCom w polskim ministerstwie obrony i reprezentowała Polskę w Komitecie Sterującym NATO STRATCOM COE. Jej wielką pasją jest literatura. Pisze książki dla dzieci i tłumaczy literaturę francuską i angielską (ponad 20 pozycji opublikowanych w Polsce). Prywatnie mężatka z trójką dzieci, które uważa za swoje największe osiągnięcie.

B.Biały

Marek BIEŃKOWSKI

Najwyższa Izba Kontroli

Prawnik, urzędnik państwowy, generał brygady Straży Granicznej, Komendant Główny Straży Granicznej w latach 1997–2001, Komendant Główny Policji w latach 2005–2007.

Ukończył studia prawnicze w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Po studiach pracował jako prawnik w kurii biskupiej w Szczecinie. W latach osiemdziesiątych działał w opozycji. Był doradcą Mariana Jurczyka. Od 1993 pracował w Straży Granicznej. W latach 1993–1996 był komendantem oddziału Straży Granicznej w Szczecinie. W latach 1996–1997 był zastępcą Komendanta Głównego, a w latach 1997–2001 Komendantem Głównym Straży Granicznej. Po odwołaniu ze stanowiska Komendanta Głównego Straży Granicznej pracował jako doradca w Najwyższej Izbie Kontroli (2002–2005). 3 listopada 2005 powołany na stanowisko Komendanta Głównego Policji. 9 lutego 2007 podał się do dymisji. Od 10 lipca 2007 prezes firmy Orlen Ochrona Sp. z o.o. W 2008 powrócił do pracy w Najwyższej Izbie Kontroli, od sierpnia 2008 do lutego 2009 pełnił obowiązki dyrektora delegatury NIK w Lublinie. Obecnie jest dyrektorem Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego NIK.

MarekBienkowski2016

Piotr BONINSKI

Microsoft

Cloud Solutions Architect w Microsoft, wcześniej architekt rozwiązań zarządzania tożsamością i bezpieczeństwa, a jeszcze wcześniej programista C/C++/.Net/Java. Również doktor informatyki. Z branżą IT związany już od czasów studiów, czyli od lat wielu. Z racji wykształcenia nazywany przez klientów ‘doktorem’, gdyż swego czasu taki tytuł naukowy uzyskał, prywatnie były brydżysta i aktualny entuzjasta fotografii, snookera i gier zespołowych.

Follow Piotr on Twitter:

https://twitter.com/pboninsk

 PiotrBoninski

Tomasz BOREK

Koder* z Polski, mający nadzieję nauczyć się czegoś nowego każdego dnia.
Wdzięczny każdemu, kto pomógł w mej drodze.  Pomaga przy: SCKRK, Polskim JUGu i krakowskiej Loży Lambda.
Przyznaję się do mych wad i ułomności. Lubię: ludzi, programy, muzykę, gry wyobraźni, uczciwość, naukę. Nie lubię: robić rzeczy niepotrzebnie, robić „bo mogę”.
* Po rodzicach. Oni kodowali, to i ja koduję…

T.Borek

Łukasz BROMIRSKI

‎RSM at Cisco Systems

Łukasz Bromirski  ostatnich parę lat zarządzał w Cisco organizacją techniczną jako dyrektor techniczny. Obecnie odpowiada za zespół sprzedaży w Cisco Polska, stara się działać na rzecz propagowania wiedzy o sieciach, prowadzi projekt BGP Blackholing PL.

Bromirski

Michał BYRECKI

Fizyk, absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Szczecińskiej. Zawodowo zajmujący się elektroniką: projektowanie, analiza i audyty rozwiązań, reverse – engineering (hardware + software).

Janusz CENDROWSKI

Kierownik Produktu Asseco Data Systems SA

Doktor nauk technicznych w dziedzinie informatyki. Do roku 2001 pracownik Biura Bezpieczeństwa Łączności i Informatyki UOP, od roku 1994 członek Komitetu Technicznego 182 „Ochrona informacji w systemach teleinformatycznych” przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym. Współautor wielu polskich norm w dziedzinie technik zabezpieczeń. Aktualne pracownik Asseco Data Systems SA na stanowisku Kierownik Produktu W zakres jego obowiązków wchodzą projekty w zakresie architektury bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych, wdrożenia i audyty systemów ISMS, zarządzanie ryzykiem, zarządzanie ciągłością działania oraz związane aspekty prawne i normalizacyjne.

 W kręgu jego zainteresowań znajdują się również zagadnienia kryteriów oceny produktów zabezpieczeń, w szczególności urządzeń i oprogramowania kryptograficznego.

Od wielu lat publikuje artykuły i występuje na konferencjach poświęconych bezpieczeństwu teleinformatycznemu, jest wykładowcą na podyplomowych studiach na Politechnice Warszawskiej. Członek ISACA Warsaw Chapter. Posiada certyfikaty CISA, CRISC, CEH, audytora wiodącego ISO 27001, audytora wiodącego ISO 22301 oraz audytora wewnętrznego ISO 20000.

Janusz_Cendrowski

Aleksander CZARNOWSKI

Aleksander P. Czarnowski jest CEO w AVET Information I w Network Security sp. z o.o., przeodniczy Business Center Club Cybersecurity Commission, ekspertem Cloud Industry Select Group (CSIG), członekiem Komitetu Technicznego 182 „Ochrona informacji w systemach teleinformatycznych” przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym, odpowiedzialnym za polską korektę standardu ISO 27001. Jest również autorem publikującym w Virus Bulletin i Instytucie InfoSec. Prywatnie kieruje projektem open source’owym – pysecure.io, który pozwala programistom Pythona pisać bezpieczny kod.

Aleksander_Czarnowski

Przemysław DĘBA

Orange Polska

Dyrektor Bezpieczeństwa Systemów Teleinformatycznych, Infrastruktura IT i Cyberbezpieczeństwo, Orange Polska.

Przejmując pieczę nad bezpieczeństwem teleinformatycznym w Orange Polska sprawił, że organizacja spojrzała na ten aspekt swojego działania z zupełnie innej perspektywy. Zwolennik „wyjścia do ludzi” z bezpieczeństwem IT: zarówno w kwestii edukacji i budowy świadomości bezpieczeństwa (w jasny sposób dla przeciętnego internauty), poprzez dostarczanie klientom końcowym potrzebnych i zrozumiałych dla nich usług, skończywszy na wykorzystywaniu budowanych przez kilkanaście lat kompetencji Orange Polska dla bezpieczeństwa klientów instytucjonalnych i biznesowych. Nie boi się innowacji – pod jego kierownictwem w Orange Polska uruchomiono takie usługi jak CyberTarcza, czy też oparta na sieci niezależna od systemu operacyjnego usługa kontroli rodzicielskiej dla użytkowników mobilnych. Laureat Security Excellence Award 2016.
W Orange Polska (wcześniej TP) od 1992 roku. Doświadczony menedżer, ekspert w zakresie sieci telekomunikacyjnych, konsultant w regionie AMEA. Twórca i wieloletni dyrektor Centrum Zarządzania Usługami (SMC) Orange Polska, bezkompromisowy jeśli chodzi o bezpieczeństwo klientów Orange Polska.

P.Deba

Alexandre DULAUNOY

CIRCL.LU

Swój pierwszy komputer miał już w latach 80-tych. Krocząc po ścieżce rozwoju w obszarze cyberbezpieczeństwa i wolnego oprogramowania, pracował jako konsultant bezpieczeństwa sieci w wielu miejscach (m.in. Ubizen i Cybertrust). Był współtwórcą startupu Conostix, specjalizującego się w zarządzaniu bezpieczeńśtwem informacji. Pracował również jako kierownik bezpieczeństwa w SES – czołowym międzynarodowym operatorze usług satalitarnych. Alexandre pracuje obecnie dla Computer Security Incident Response Team (CSIRT) w Luksemburgu, znanym jako CIRCL. Wykłada także bezpieczeństwo informacji na uniwersytecie Paul-Verlaine w Metz oraz na University of Luxembourg. Lubi pracować przy projektach, w których podejmuje się zadania związane z „wolną informacją”, innowacją i bezpośrednim rozwojem społecznym. Kiedy nie grzebie w systemach binarnych lubi spędzać czas w rzeczywistym ekosystemie -„grzebaniu w ziemi” i robieniu zdjęć.

Obserwuj Alexandre na Twitter:
https://twitter.com/adulau

A.Dulaunoy

Przemysław FRASUNEK

Atende Software

Pasjonat zagadnień związanych z bezpieczeństwem teleinformatycznym oraz autor ponad 40 raportów o błędach w powszechnie używanym oprogramowaniu. Lider kilkudziesięciu audytów bezpieczeństwa oraz autor cyklu szkoleń z zakresu bezpieczeństwa systemów i aplikacji. W Atende Software odpowiada za rozwój usług redCDN i redGuardian.

Przemek_Frasunek

Marcin GOLIZDA-BLIZIŃSKI

Naczelnik Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji.

Mł. insp. Marcin Golizda-Bliziński – naczelnik Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. Od początku służby w Policji związany z komórkami technicznymi oraz działaniami związanymi z wdrażaniem nowoczesnych technologii w zakresie techniki operacyjnej oraz cyberprzestępczości. Od 2015 r. kieruje Wydziałem do walki z Cyberprzestępczością oraz sprawuje nadzór nad całym pionem do walki z cyberprzestępczością. Jest Krajowym Punktem Kontaktowym European Network of Law Enforcement Technology Services (ENLETS), której głównym celem jest wzmocnienie działań. Policji na arenie międzynarodowej poprzez promowanie wykorzystania oraz wdrażanie nowoczesnych technologii w zwalczaniu przestępczości przy jednoczesnej współpracy z przedstawicielami przemysłu i ośrodków naukowo-badawczych.

Marcin_Golizda-Blizinski

Marek GRAJEK

Pisarz

Marek Grajek jest kryptografem, dziennikarzem i historykiem. Jego zawodowe doświadczenia dotyczą kilku obszarów – kryptografii  i bezpieczeństwa IT, ekonomii i finansów) kilku sektorów  – finanse i inwestycje, IT, konsultacje, kilku kontynentów i kultur. Jedną z jego pasji jest historia kryptografii, co miało ujście w jego książkach opisujących najciekawsze wydarzenia kryptograficzne XX wieku.

MarekGrajekSCS

Dawid GOLAK

Lider zespołu Bezpieczeństwa w Grupie Allegro

Lider zespołu Bezpieczeństwa Systemów IT w Grupie Allegro. W swojej pracy oprócz zarządzania Zespołem Bezpieczeństwa skupia się na technicznych aspektach security, od bezpieczeństwa aplikacji webowych, infrastruktury, obsługę incydentów, kończąc na analizie złośliwego oprogramowania. Po godzinach biega maratony.

DawidGolakSCS

Adam HAERTLE

ISACA

Kierownik ds. bezpieczeństwa informatycznego w UPC Polska. Odpowiedzialny za zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony informacji, w szczególności danych osobowych abonentów oraz tajemnicy przedsiębiorstwa, wykrywanie i eliminowanie nadużyć zarówno korporacyjnych jak i abonenckich, współpracę z organami ścigania, funkcjonowanie mechanizmów kontrolnych w obszarze IT oraz ich zgodność z obowiązującymi regulacjami. W latach 2008 – 2009 członek Zarządu ISACA Polska, obecnie członek zarządu Cloud Security Alliance Polska. Autor nagrodzonych prezentacji na konferencjach Secure oraz SEMAFOR. Posiada kwalifikacje CISA i CRISC.

AdamHaertle

Hasherezade

Niezależny badacz

Magister inżynier informatyki. Od wieku nastoletniego pasjonuje się programowaniem i inżynierią wsteczną. Aktywnie bierze udział w życiu internetowej społeczności InfoSec, dzieląc się efektami swojej pracy –  m.in. tworząc programy freeware/open source oraz publikując artykuły techniczne.
Obecnie pracuje jako analityk złośliwego oprogramowania dla firmy Malwarebytes, oraz prowadzi własną działalność w branży.

1

Krzysztof HUDEK

SecWire

Konsultant IT Security w firmie Hewlett Packard Enterprise oraz niezależny konsultant działajacy pod marką SecWire, specjalizujący się w technologiach SIEM. Wcześniej kierował ostatnią ekspercką linią analityków zagrożeń w międzynarodowym bankowym Global SOCu. Przeprowadza analizy i wdrożenia w dużych korporacjach (m.in. finansowych) i organizacjach rządowych na terenie UE. Posiadacz certyfikatów CISSP, CISA, CEH oraz kilku innych.

Krzysztof.Hudek

Rafał KASPRZYK

Military University of Technology

Absolwent Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej (Prymus Promocji – 2004 r., Prymus Akademii – 2005 r. ). Pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Systemów Informatycznych Wydziału Cybernetyki WAT. Wiceprezes Spread Page Initiative oraz członek Polskiego Towarzystwa Symulacji Komputerowej. Główny obszar jego zainteresowań dotyczy modelowania, symulacji i analizy systemów sieciowych z wykorzystaniem modeli i metod badań operacyjnych, a w szczególności teorii grafów i sieci oraz wybranych elementów sztucznej inteligencji. Kierownik projektów (m.in. CARE, CART, SAVE, THEIA) wielokrotnie wyróżnianych na Międzynarodowych Targach Wynalazczości (m.in. Bruksela, Paryż, Seul). Laureat stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2015 r. – 2018 r.) dla młodych wybitnych naukowców prowadzących wysokiej jakości badania naukowe i cieszących się imponującym dorobkiem naukowym w skali międzynarodowej.

RafalKasprzykSCS

Xawery KONARSKI

Adwokat, Starszy Partner, Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy Sp.j.

Ekspert prawny z ponad 20-letnim doświadczeniem w nowych technologiach. Starszy partner i współzałożyciel kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy. W kancelarii nadzoruje prace zespołów Technologie Media Telekomunikacja orazPrawo zamówień publicznych. Doradza polskim i międzynarodowym przedsiębiorstwom w zakresie prawa telekomunikacyjnego, IT, Internetu oraz ochrony informacji. Zasiada w Radzie Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT). Jest doradcą prawnym Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU). Jako ekspert brał udział wpracach legislacyjnych nad szeregiem ustaw zzakresu prawa nowych technologii. Jest arbitrem Sądu Polubownego ds. domen internetowych przy PIIT. Wielokrotnie rekomendowany w polskich i zagranicznych rankingach prawników specjalizujących się w TMT.

Xawery_Konarski

Piotr KONIECZNY

Niebezpiecznik

Od 11 lat pomaga największym polskim i zagranicznym firmom w zabezpieczaniu sieci oraz serwisów internetowych. Absolwent Glasgow Caledonian University. Pracę w branży IT rozpoczął w brytyjskim oddziale Philips Electronics. Założyciel Niebezpiecznik.pl, firmy doradczej konsultującej projekty informatyczne pod kątem bezpieczeństwa oraz popularnego serwisu o bezpieczeństwie teleinformatycznym funkcjonującym pod tą samą nazwą

PiotrKonieczny

Tomasz ŁUŻAK

Kierownik ds. Rozwiązań EXATEL SA
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz międzynarodowego programu CEMS MIM. Od początku kariery zawodowej związany w branżą telekomunikacyjną – wcześniej pracował w Tele2 i Netii, gdzie prowadził m.in. projekt Unified Communications oraz odpowiadał za ofertę dla małego i średniego biznesu (SOHO/SME). W Exatel odpowiedzialny jest za rozwój oferty usług bezpieczeństwa (m.in. Ochrona przed atakami DDoS, Anty-malware, Managed Firewall, Ochrona przed wyciekiem danych) oraz projekt utworzenia Security Operations Center. Interesuje się nowymi technologiami oraz tematami związanymi z szeroko rozumianą e-gospodarką.

tomaszluzak

Piotr MALEC

Inżyniere systemowy w Orion Instruments Polska

Piotr Malec prowadził liczne projekty i wdrożenia w zakresie bezpieczeństwa oraz utrzymania ciągłości działania infrastruktury informatycznej; specjalizuje się zwłaszcza w rozwiązaniach klasy SIEM i DLP. Posiada szereg certyfikatów inżynierskich, w tym w zakresie technologii Intel Security (McAfee). W swojej karierze zawodowej pełnił m. in. funkcje Kierownika Działu Bezpieczeństwa Sieci i Systemów w Centrum Obsługi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Administratora Bezpieczeństwa Systemów Informatycznych w Rządowym Centrum Legislacji, a także Naczelnika– Koordynatora ds. Projektów Informatycznych w Centrum Usług Wspólnych Kancelarii Prezesa Rady

Piotr_Malec

Mirosław MAJ

Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń

Wiceprezes spółki ComCERT SA, której jest współzałożycielem. Wcześniej przez 15 lat związany był z NASK, kierował zespołem CERT Polska. Na co dzień blisko współpracuje z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa podejmując tematy z dziedziny ochrony infrastruktury krytycznej. Zaangażowany w wiele inicjatyw i projektów na rzecz bezpieczeństwa w sieci. W 2012 roku współorganizował i koordynował merytorycznie pierwsze w Polsce ćwiczenia z ochrony w cyberprzestrzeni – Cyber-EXE Polska 2012 kontynuowanych w latach 2013 – 2015. Aktywnie uczestniczył w budowaniu nowych CERT-ów w Polsce i zagranicą (w tym polski i gruziński CERT rządowy oraz polski CERT wojskowy). Koordynował NATO-owski projekt CLOSER, dzięki któremu powstało wiele nowych CERTów w krajach postsowieckich (m.in. w Gruzji, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanie). Od wielu lat bardzo blisko współpracuje z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA). Jest autorem wielu materiałów szkoleniowych z zakresu bezpieczeństwa IT wykorzystywanych w kraju i zagranicą.

Follow Mirek on Twitter
https://twitter.com/MirekMaj

MiroslawMajSCS

Marcin MASŁOWSKI

Marcin rozpoczął swoją przygodę z IT i bezpieczeństwem 20 lat temu. Jego kariera rozwinęła się od działań operacyjnych w kierunku działań kontrolnych i teraz jest starszym audytorem IT i bezpieczeństwa w firmie Generali Polska. Jako były CIO miał do czynienia z wypracowaniem praktycznych rozwiązań i zajmował się wsparciem we współpracy pomiędzy specjalistami technicznymi i biznesowymi. Natomiast jako CISO koncentrował się na zagadnieniach technicznych. Posiada certyfikaty CISA, ITIL, ISO oraz inne związane z informatyką śledczą. Po godzinach stara się pogłębić wiedzę z dziedziny fizyki kwantowej.

marcinmaslowski

Mateusz OLEJARKA

OWASP / SecuRing

Zawodowo zajmuje się testowaniem bezpieczeństwa aplikacji webowych oraz mobilnych. Wcześniej, po drugiej stronie barykady, jako programista brał udział w rozwoju i utrzymaniu platformy klasy BPMS wdrożonej w wielu polskich instytucjach finansowych i ubezpieczeniowych.
Od stycznia 2011 jest w zarządzie OWASP Poland, gdzie zajmuje się organizacją spotkań dotyczących bezpieczeństwa IT. Trener mający za sobą kilkadziesiąt przeprowadzonych szkoleń związanych z tworzeniem i testowaniem bezpieczeństwa oprogramowania. Prelegent m.in. 4Developers, Black Hat Asia, CONFidence, NGSec, SEConference, Testing Cup, TestWell oraz spotkań OWASP.

Olejarka

Dawid OSOJCA

ComCERT

Specjalista bezpieczeństwa teleinformatycznego, członek zespołu ComCERT.PL, który świadczy usługi z zakresu reagowania na incydenty teleinformatyczne. Na swoim koncie ma udział w ważnych projektach bezpieczeństwa IT, takich jak tworzenie laboratorium dla analizy złośliwego oprogramowania dla podmiotów Administracji Państwowej czy stworzenie ćwiczeń dla członków zespołów reagujących na zlecenie Agencji ENISA. Uczestnik ćwiczeń Cyber Europe 2014, w których zespoł ComCERT.PL zajął pierwsze miejsce (ponad 100 uczestników z całej Europy).

DawidOsojca

Artur PIECHOCKI

Ekspert Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.

Specjalizuje się głównie w obsłudze klientów sektora internetowego oraz telekomunikacyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem usług świadczonych drogą elektroniczną, bezpieczeństwa informacji oraz domen internetowych.
Ekspert European Network and Information Security Agency (ENISA) w zakresie Regulatory & Legal, Privacy & Data Protection. Aktywnie uczestniczy w działaniach mających na celu popularyzację zagadnień prawnych dotyczących nowych technologii, ochrony danych osobowych, koordynując debaty publiczne z udziałem uznanych ekspertów. Współpracownik polskich oraz międzynarodowych organizacji: Council of European National Top-Level Registries (CENTR), ze szczególnym uwzględnieniem grupy prawnej i regulacyjnej tej organizacji, oraz Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN),
Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO), w których od blisko 13 lat zajmował się zarówno bieżącą współpracą, jak i pracował w grupach roboczych i spotkaniach organizowanych przez te instytucje. Uczestniczył w spotkaniach Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej (ITU), reprezentując sector member. Wieloletni członek grup roboczych Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji (PIIT), w tym Grupy Operatorów Telekomunikacyjnych oraz Komitetu Mediów Elektronicznych. Autor licznych wystąpień, wykładów, szkoleń i publikacji zarówno w Polsce jak i zagranicą, których główny temat stanowi prawo dotyczące nowych technologii, a w tym nazw domen internetowych, prawo telekomunikacyjne, a także ochrona własności intelektualnej. Posiada wieloletnie doświadczenie w relacjach z podmiotami zagranicznymi, związanymi z organizacjami międzynarodowymi, dla których wykonywał ekspertyzy, dokumentację oraz uczestniczył w bieżących pracach grup roboczych.
Artur_Piechocki

Grzegorz POHORECKI

Ukończył Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej, na kierunku informatyka. Jego praca magisterska dotyczyła kryptografii i już od tego czasu jego życie zawodowe związane jest z tematyką bezpieczeństwa przetwarzania informacji (zwaną obecnie popularnie cyberbezpieczeństwem). Specjalizuje się w analizie ryzyka oraz zarządzaniu bezpieczeństwem informacji. Przez wiele lat brał udział w pracach podkomitetu ISO/IEC JTC1 SC27, odpowiedzialnego za tworzenie norm ISO z zakresu bezpieczeństwa informacji. Odpowiadał tam m.in. za projekt normy ISO/IEC 18044 – “Information Security Incident Handling”. Odpowiadał za lokalizację raportu technicznego ISO/IEC TR 13335-1, który w Polsce został opublikowany jako PN-I-13335-1 – “Wytyczne do zarządzania bezpieczeństwem systemów informatycznych”. Współtworzył jako ekspert techniczny pierwszy rządowy projekt ustawy o podpisie elektronicznym. W zagranicznych korporacjach (Utimaco Data Security GmbH, VASCO Data Security NV i in.) odpowiadał za wprowadzanie produktów tych firm (szyfrowanie, silne uwierzytelnianie, urządzenia HSM) na rynki Polski i Europy Wschodniej. Współpracuje blisko z Krajowym Stowarzyszeniem Bezpieczeństwa Teleinformacyjnego i Ochrony Informacji Niejawnej. Autor licznych szkoleń i prezentacji na forach polskich i międzynarodowych.

Michał PRZYGODA

Sales Systems Engineer, Intel Security
Absolwent Informatyki na wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej. Z branżą IT związany od ośmiu lat. W tym czasie brał udział w wielu projektach, których celem było podniesienie bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej, oraz ochrona cyfrowych danych. Posiada bogate doświadczenie w analizie, projektowaniu oraz wdrażaniu rozwiązań bezpieczeństwa IT. Specjalizuje się w rozwiązaniach bezpieczeństwa sieciowego dedykowanych dla rynku SMB oraz Enterprise.

michalprzygoda

Michał SAJDAK

Sekurak

Założyciel serwisu sekurak.pl oraz konsultant d/s bezpieczeństwa IT w Securitum. Posiada dziesięcioletnie doświadczenie w zagadnieniach związanych z technicznym bezpieczeństwem IT. Realizuje testy bezpieczeństwa. Posiadacz certyfikatów: CISSP, CEH, CTT+.
Prelegent na kilkudziesięciu konferencjach branżowych, w tym: Secure (najlepsza prezentacja), Semafor (najlepsza prezentacja), Testingcup (najlepsza prezentacja) Confidence (Top 3  najlepiej ocenionych prezentacji), SecCon, Aspire – The Dragon Wakes.

M.Sajdak

Jarosław Sporysz

Programista, absolwent fizyki Politechniki Krakowskiej. Posiada doświadczenie w dziedzinie inżynierii odwrotnej, analizie podatności i budowie eksploitów. W przeszłości zajmujący się inżynierią odwrotną w firmie Sony i banku Barclays. Programista rozwiązań kryptograficznych dla sektora publicznego i finansowego. Autor raportów dot. luk bezpieczeństwa znalezionych w urządzeniach przenośnych i przeglądarkach. W wolnym czasie prowadzi badania w dziedzinie crawlerów, sztucznej inteligencji, symulacji fizycznej i robotyki ewolucyjnej.

Rafał Szczepański

VP Engineering SmartRecruiters/OWASP

Rafał kieruje zespołęm inżynierów SmartRecruiters, startapu z siedzibą w San Francisco z ponad 1000 klientów (m.in. Square, AOL, Atlassian, Visa). Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie w budowaniu wysoko wydajnych rozwiązań klienckich i korporacyjnych klasy SaaS. W SmartRecruiters jest odpowiedzialny za aspekty inżynierskie. Jego doświadczenia w dziedzinie kierowania zespołami dotyczą zarówno kilku osobowych jaki i ponad 50-cio osobowych organizacji z wieloma działami.

R.Szczepanski

Krzysztof SZCZYPIORSKI

Politechnika Warszawska / Cryptomage SA

Z zawodu teleinformatyk, z zamiłowania fotograf, podróżnik, a od niedawna także klubowy DJ. Absolwent Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (USA), Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz Politechniki Warszawskiej, gdzie obecnie pracuje jako profesor nadzwyczajny i kierownik Zakładu Cyberbezpieczeństwa w Instytucie Telekomunikacji Na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych. Dyrektor ds. badań i rozwoju w firmie Cryptomage S.A. Zajmuje się zagadnieniami bezpieczeństwa w sieciach teleinformatycznych, filozofią obserwacji zjawisk, a od niedawna psychologią motywacji. Strona domowa: http://szczypiorski.com

Follow Krzysztof on Twitter
https://twitter.com/k_sz
Szczypiorski

Krzysztof SZPUNAR

Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.

Ukończył studia na Akademii Ekonomicznej w Krakowie na Wydziale Zarządzania. Od początku kariery zawodowej związany z rynkiem IT, a od 16 lat również z sektorem finansowym. Doświadczenie zdobywał na stanowiskach handlowych w takich firmach jak Comarch, Grupa Softbank, Infovide-Matrix, czy Bonair. Obecnie od 3 lat pełni funkcję Zastępcy Dyrektora Handlowego dla rynku Bankowo-Finansowego w firmie Enigma.

krzysztofszpunar

Błażej SZYMCZAK

specjalista ds. bezpieczeństwa, Allegro

Specjalista ds. bezpieczeństwa, od blisko 10 lat związany z Grupą Allegro. Posiada bogate doświadczenie z zakresubezpieczeństwa transakcji. Obecnie implementuje pierwiastek bezpieczeństwa w prowadzonych projektach oraz wdrażanych rozwią zaniach biznesowych, zaangażowany również w rozwój bezpieczeństwa informacji. Działając zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niżleczyć” prowadzi szkolenia propagujące ideę „security awareness”.
.
B.Szymczak

Ireneusz TARNOWSKI

Inicjatywa Kultury Bezpieczeństwa/TR&IS Forum Wrocław

Specjalista we Wrocławskim Centrum Sieciowo-Superkomputerowym, gdzie zajmuje się administracją i bezpieczeństwem usług sieciowych (m. in. administrator systemów serwerowych, baz danych, usług sieciowe). Absolwent Informatyki oraz Cyber Security Management. Koordynator projektu wdrożenia infrastruktury klucza publicznego (PKI) w sieci PIONIER. Na polu bezpieczeństwa systemów informatycznych skutecznie łączy zdobytą wiedzę z ponad 10-letnim doświadczeniem. Będąc niezależnym konsultantem przeanalizował setki incydentów komputerowych. Angażując się w opracowywanie metod wykrywania oraz analizę zagrożeń szeroko rozumianej infrastruktury informatycznej, przygotowuje techniczne oraz organizacyjne (polityki i procedury) rozwiązania mające na celu zwiększanie poziomu bezpieczeństwa organizacji. Miłośnik defensywnego podejścia do cyberbezpieczeństwa oraz uczestnik „bleu team” w grach treningowych zespołów reagowania na incydenty. Projektant zorientowanych na bezpieczeństwo oraz w ysokodostępnych architektur rozwiązań IT (począwszy od warstwy fizycznej, poprzez warstwę sieciową do warstwy aplikacyjnej). Członek Zespołu Bezpieczeństwa Informacji WCSS, grupy roboczej PIONIER CERT, członek grupy Technology Risk & Information Security. Z wykształcenia informatyk (Politechnika Wrocławska).

Ireneusz_Tarnowski

Aneta TROJANOWSKA

Komenda Główna Policji

Kom. dr Aneta Trojanowska z-ca naczelnika Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. W Policji związana z pionem kryminalnym w tym: pionem dochodzeniowo-śledczym, techniki operacyjnej oraz cyberprzestępczości. Od 2015 r. pełni funkcje zastępcy naczelnika Wydziału do walki zCyberprzestępczością Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji.
Jest tak że zastępcą Krajowego Punku Kontaktowego European Network of Law Enforcement Technology Services (ENLETS).
Aneta_Trojanowska

Hanna TUŁOWIECKA

software developer, Ericsson

Od początku kariery zawodowej związana z rozwojem oprogramowania telekomunikacyjnego (WCDMA, LTE) dla jednego z czołowych dostawców usług i produktów rynku telekomunikacyjnego. Obecnie pracuje w obszarze security gdzie rozwija mechanizmy uwierzytelniania i kontroli dostępu dla platformy dedykowanej operatorom telekomunikacyjnym do zarządzania ich siecią komórkową. Prowadzi również szkolenia wewnętrzne z zakresu kryptografii.

Hanna_Tulowiecka

Raphaël VINOT

Naukowiec w zakresie bezpieczeństwa – Centrum Reagowania na Incydenty Komputerowe w Luksemburgu (CIRCL)

Raphaël Vinot pracuje na stanowisku naukowca w zakresie bezpieczeństwa w Centrum Reagowania na Incydenty Komputerowe w Luksemburgu od 2012 roku. Raphaël chce podnieść poziom świadomości w zakresie IT użytkowników Internetu, aby uczynić go bezpieczniejszym dla każdego. Jego dzień pracy jest mieszanką analiz złośliwego oprogramowania i prac dochodzeniowych, z częstym użyciem Pythona, aby połączyć różne zadania w całość. Uwielbia się dzielić z innymi i uważa, że każdy powinien wnosić wkład do projektów opartych na wolnym oprogramowaniu.

Follow Raphaël on Twitter
https://twitter.com/rafi0t

R.Vinot

Wojciech WIEWIÓROWSKI

Zastępca Europejskiego Inspektora Ochrony Danych

Doktor nauk prawnych. Początkowo redaktor, a następnie wydawca w wydawnictwach prawniczych. Następnie wykładowca w Gdańskiej Wyższej Szkole Administracji, a od 2003 r. adiunkt i kierownik Pracowni Informatyki Prawniczej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2006 r. w administracji publicznej. Od 2008 r. dyrektor Departamentu Informatyzacji w MSWiA. Od 2010 r. członek Rady Archiwalnej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek Polskiego Stowarzyszenia Prawa Europejskiego, mediator w Sądzie Polubownym ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji, sekretarz Komitetu Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności, członek Komitetu ds. rozwiązań interoperacyjnych dla europejskich administracji publicznych przy Komisji Europejskiej (Komitet ISA), członek rady programowej kwartalnika „Czas Informacji – Prawo nowych technologii. Informacja w administracji i gospodarce”, członek rady programowej „Kwartalnika Naukowego Prawo Mediów Elektronicznych”. Autor wielu opracowań, publikacji i wykładów z dziedziny ochrony danych osobowych, prawa nowych technologii, informatyzacji oraz informatyki prawniczej. Naukowo zajmuje się przede wszystkim polskim i europejskim prawem nowych technologii, przetwarzaniem i bezpieczeństwem informacji, rolą systemów informacji prawnej, informatyzacją administracji publicznej, podpisem elektronicznym oraz zastosowaniem sieci semantycznej i ontologii prawniczych w porządkowaniu informacji prawnej.

Follow Wojciech Wiewiórowski on Twitter:
https://twitter.com/W_Wiewiorowski

WojciechWiewiorowskiSCS

Agnieszka WACHOWSKA

Radca prawny, Partner, Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy Sp.j.

W kancelarii uczestniczy w pracach praktyki TMT, kierując zespołem IT-Telco. Specjalizuje się wproblematyce prawnej nowych technologii i prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem branży IT, w tym również od strony podmiotów publicznych i zagadnień związanych z prawem zamówień publicznych w IT. Odpowiedzialna także za wsparcie prawne działalności operatorów telekomunikacyjnych oraz doradztwo z zakresu prawa telekomunikacyjnego. Brała udział w kilkudziesięciu projektach związanych z przygotowywaniem i negocjowaniem umów dotyczących IT, w tym wdrożeniowych, serwisowych, hostingowych, licencyjnych. Uczestniczyła w przeprowadzaniu wielu dużych i kompleksowych audytów umów dotyczących IT, w tym badających zakres uprawnień do oprogramowania. Doradza klientom w projektach związanych z inwestycjami w innowacje oraz infrastrukturę IT i telekomunikacyjną z wykorzystaniem środków unijnych oraz związanych z pomocą publiczną, w tym w strategicznych projektach dotyczących budowy i operowania sieciami szerokopasmowymi. Prelegentka na konferencjach, seminariach i szkoleniach. Autorka licznych publikacji branżowych oraz naukowych z zakresu prawa autorskiego, prawa autorskiego i prawnej ochrony programów komputerowych, a także zamówień publicznych w IT.

A_Wachowska

Helmut WAHRMANN

CISSP, Senior Technology Consultant, RSA, The Security Division of EMC

Helmut jest Starszym Konsultantem Technologii w firmie RSA – Security Devision firmy EMC. Na swoim stanowisku Helmut jest odpowiedzialny za dostarczanie wiedzy i wsparcia technicznego w działaniach przedsprzedażowych w regionie DACH i EE. Wspiera partnerów i klientów w analizie, projektowaniu i rozwijaniu w pełni zintegrowanych rozwiązań technologicznych. Obecnie pracuje jako doradca we wdrożeniach systemu RSA Netwitness Suite. Helmut ma ponad 25 lat doświadczeń w obszarze transmisji danych, zarządzania systemami, wielokanałowej bankowości. Tematyka  bezpieczeństwa teleinformatycznego jest dla niego dominująca od 10 lat.

Helmut.Wahrmann

Paweł WEŻGOWIEC

CISA, CISM, LA27001, Dyrektor Techniczny, ComCERT S.A.

Doświadczony specjalista ds. zarządzania bezpieczeństwem informacji. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie bezpieczeństwa systemów IT, które zdobywał pracując od prawie 20 lat jako administrator systemów i urządzeń sieciowych, analityk, inżynier wdrożenia a także programista systemów wspomagających systemy SCADA. Współzałożyciel i wieloletni prezes zarządu Promison Sp. z o.o., świadczącej usługi outsourcingu IT. Współpracował z wieloma firmami w zakresie bezpieczeństwa systemów informatycznych i audytów bezpieczeństwa. Przed podjęciem pracy w ComCERT S.A. był IT Security Managerem w Polskich Kolejach Państwowych S.A.
Poza bezpieczeństwem informacji interesuje się lotnictwem i żeglarstwem. Jest członkiem ISACA.

P_Wezgowiec

Adam WÓDZ

Menadżer zespołu bezpieczeństwa IT Cybercom Poland

Od ponad 20 lat związany z branżą informatyczną, a w szczególności z zagadnieniami compliance oraz bezpieczeństwa aplikacji i danych. Współtworzył polski oddział firmy Symantec, w którym kierował kilkoma działami konsultantów, m.in. w zakresie zabezpieczeń antypirackich oraz analizy bezpieczeństwa oprogramowania. Obecnie jest liderem domeny Secure Connectivity w firmie Cybercom Poland i menadżerem zespołu bezpieczeństwa IT, specjalizującego się w świadczeniu usług z zakresu bezpieczeństwa aplikacji i infrastruktury IT, testów penetracyjnych, audytów bezpieczeństwa, compliance i testów socjotechnicznych.

A.Wodz